
Уроци по дълголетие от японския остров Окинава
Японският остров Окинава е една от т.нар. „сини зони“ в света – места, където има свръхконцентрация на дълголетници, които освен че са в добро здраве до последните си дни, са физически активни и нямат проблеми с паметта. Островът е популярен с това, че там живеят 15% от т. нар. суперстолетници в света (хора на повече от 107 години), както и че относителният дял на хората, които доживяват до 100, е най-голям в света. На какво се дължи дълголетието на жителите на Окинава?
1. В менюто на жителите на Окинава преобладава растителната храна. Диетата им е богата на въглехидрати, които се съдържат основно в сладките картофи, ориза и плодовете. Хранят се с основно със зеленчуци, зърнените култури, риба и морски дарове. Много популярни на острова са соята и соевото сирене (тофу). Месо се консумира много рядко и предимно при специални случаи. Любопитно е, че местните имат навика да приключват с храненето преди да са се заситили. Такова нещо като преяждане не съществува.
2. Градинарството е масово разпространено. Почти всички възрастни хора на острова отглеждат сами зеленчуците си. Това освен че ги поддържа физически активни до дълбока старост, им осигурява и екологично чиста и здравословна храна.
3. Климатът също има значение. Островът е известен като райско кътче с прекрасни плажове, спокойна атмосфера и субтропичен климат. Прекарването на повече време навън и на слънце също допринася за доброто здравословно състояние на възрастните хора на острова.
4. Възрастните хора са спокойни, че винаги има на кого да разчитат. На острова са популярни т.нар. „моаи“ – групи за социална подкрепа, които предлагат различна помощ (финансова, здравна, духовна и др.).
5. Възрастните хора на Окинава са изключително подвижни и активни. Освен грижи за градинарството, за което стана въпрос, те ходят много пеша и карат колело. И още нещо интересно – в домовете на местните хора има много малко мебели – те с хранят на пода, почиват си седнали на пода и т.н. Многократното сядане и ставане през деня също поддържа тялото им силно и гъвкаво, а наред с това подобрява и баланса.
6. В менюто на възрастните хора на остров Окинава присъстват и много билки. В градините си те отглеждат див пелин, джинджифил, куркума – всички с доказани здравословни свойства. Редовно пият билков чай.
7. И не на последно място – местните възрастни хора се популярния със завидния си позитивизъм. Бързо забравят лошото и умеят да се радват на малките неща във всеки един ден от живота си. Добросърдечни и мили хора са и се стремят да общуват повече с младите.
Източник: https://www.economy.bg/